Elektronika dla firmy. Leasing czy zakup?

Gdy mowa o leasingu dla firm, zwykle w pierwszym momencie myślimy po prostu o samochodach. Jednak obecnie leasingowane są także różnego rodzaju maszyny i urządzenia, które pozwalają na podniesienie dochodu firmy. W leasing można wziąć chociażby szeroko pojętą elektronikę. Co jest lepsze z punktu widzenia przedsiębiorstwa – leasing czy zakup? Oba warianty mają swoje zalety. Postaramy się pokrótce przybliżyć oba rozwiązania.

Zakup sprzętu elektronicznego przez firmę i zalety tego rozwiązania

Kupując sprzęt elektroniczny, staje się on od razu własnością firmy. To chyba jeden z najważniejszych argumentów za zakupem elektroniki z kapitału firmowego lub na kredyt. Po zakupie sprzętów elektronicznych od razu wliczane są one w koszty uzyskania przychodu. A to z kolei wiąże się z konkretnymi korzyściami natury podatkowej. No i do tego dochodzi fakt, że kupując elektronikę za gotówkę, możesz liczyć na jej stosunkowo niskie ceny w porównaniu do np. kredytu. Zasadniczo kredytowanie to w zasadzie najdroższa forma zakupu środków trwałych do firmy. A jak wygląda kwesta leasingu elektroniki? To rozwiązanie ma wiele zalet!

Specjalne oferty dla firm

To bynajmniej nie przypadek, że tak wiele firm decyduje się na leasing. Przede wszystkim leasing w wielu przypadkach jest bardzo opłacalny. Istotny jest w tym przypadku fakt, że dostępne są różne ciekawe oferty, specjalnie dla przedsiębiorców. Trzeba pamiętać o tym, że nowe sprzęty na rynku elektronicznym są drogie. Zwłaszcza, jeśli trzeba zakupić wiele komputerów czy innej elektroniki. I choćby z tego względu często bardziej opłaca się wziąć elektronikę w leasing niż kupować nowe sprzęty. Do tego przyczynia się także i fakt, że po zakończeniu umowy leasingu można wymienić swoje sprzęty bez problemu na nowe.

Leasing elektroniki dobrym rozwiązaniem dla nowych firm

Nie da się zaprzeczyć, że leasing elektroniki jest sensownym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku nowych firm, które dopiero zaczynają swoją działalność na rynku. Jeżeli chodzi o wyspecjalizowany sprzęt elektroniczny, jego ceny są naprawdę wysokie. W praktyce oznacza to, że zakup takiego sprzętu dla nowej firmy może być zbyt dużym obciążeniem. Leasing jest w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem. Do tego przyczynia się też fakt, że nowe firmy, które nie mogłyby liczyć na kredyt, mogą jak najbardziej skorzystać z oferty leasingu. Przykładowo w Getin Leasing wniosek o leasing mogą składać nawet podmioty, które na rynku są aktywne od 6 miesięcy.

Czy leasing się opłaca?

Jak najbardziej! Jeśli tylko leasingowany sprzęt będzie intensywnie użytkowany, leasing, czyli de facto opłata za użytkowanie sprzętu elektronicznego, jest najlepszym rozwiązaniem. Według ekspertów rynku finansowego, leasing sprzętu elektronicznego jest opłacalny, jeśli dany sprzęt będzie intensywnie użytkowany przez trzy lata. Również w sytuacji, kiedy dany sprzęt jest niezbędny, ale jego użytkowanie z założenia będzie raczej rzadkie, leasing jest sensownym rozwiązaniem. Nie wolno zapominać i o tym, że leasing niesie ze sobą wymierne korzyści podatkowe.

Back to top