Aktualności

Financial Group Piotr Kryszczuk - Getin Leasing Wrocław

kredyt

Kiedy mowa o finansowaniu dla firm, najczęściej przychodzi nam na myśl albo kredyt albo leasing. I rzeczywiście te dwie formy finansowania cieszą się bardzo dużą popularnością na rynku finansowym. W naszym artykule chcielibyśmy tym razem przybliżyć temat leasingu zwrotnego, który nieco różni się od klasycznego leasingu. Warto jednak podkreślić, że leasing zwrotny może okazać się bardzo korzystny. Rzecz w tym, że ta forma leasingu pozwala niejako na uwolnienie kapitału firmy zamrożonego w środkach trwałych.

Na czym polega leasing zwrotny?

To, co charakterystyczne dla leasingu zwrotnego, to fakt, firma zainteresowana leasingiem sprzedaje leasingodawcy należący do niej środek trwały. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy cywilno-prawnej, na mocy której firma może nadal z danego środka korzystać. Oczywiście, płacąc raty leasingowe. Zawarcie sprzedaży i podpisanie umowy leasingowej oznacza w tym przypadku, że nowym właścicielem danego środka trwałego staje się firma leasingowa. Jednak środek jest użytkowany nadal w tym samym przedsiębiorstwie. W praktyce sytuacja bardzo często wygląda w [...]

3

Nie da się zaprzeczyć, że leasing jest jedną z częściej wybieranych na krajowym rynku form finansowania zakupu nowego sprzętu, pojazdów, specjalistycznych maszyn. Na leasing decydują się także bardzo często rolnicy, którzy w swojej pracy wykorzystują profesjonalne urządzenia. Niestety zakup ciągników, maszyn, urządzeń rolniczych, linii produkcyjnych itd. to bardzo wysoki koszt. Dotyczy to zwłaszcza nowych maszyn i pojazdów, których ceny są horrendalnie wysokie. Trzeba jednak mieć świadomość, że gospodarstwo rolne, które ma się rozwijać i przynosić zyski, nie może pozostawać technologicznie w tyle. Stąd też trzeba szukać optymalnych form finansowania. Może warto wybrać właśnie leasing?

Leasing maszyn rolniczych – zalety tego rozwiązania

Niekwestionowana zaleta leasingu maszyn rolniczych polega na tym, że nie trzeba inwestować własnych środków w zakup ciągników, linii produkcyjnych i innych raczej kosztownych rozwiązań. Zresztą nie każde gospodarstwo dysponuje takimi środkami finansowymi. A to oznacza w praktyce, że leasing jest dobrą alternatywą dla kredytu. W tym miejscu warto nadmienić, że firmy leasingowe [...]

auto-700111_1920

Kiedy mowa o leasingu, większość z nas myśli o finansowaniu zakupu nowych pojazdów firmowych. Tymczasem wielu przedsiębiorców jest zainteresowanych zakupem auta używanego. I w tym przypadku jak najbardziej możecie zdecydować się na leasing, niezależnie od tego, czy interesuje Was zakup jednego auta czy też inwestycja w całą flotę firmową.

Leasing samochodu używanego. Sytuacja na rynku

Według danych udostępnionych przez Związek Polskiego Leasingu aż 46% finansowanych w ramach leasingu przedmiotów (III kwartał 2018) stanowiły różnego rodzaju pojazdy. Zarówno osobowe, jak i dostawcze oraz ciężarowe. Rzeczywiście w przypadku leasingu zdecydowanie chętnie firmy wybierają auta nowe, prosto z salonu. Jednak również i pojazdy używane mają swoich zwolenników i jak najbardziej można wziąć je w leasing. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Jak funkcjonuje leasing samochodu używanego?

W tym miejscu warto podkreślić, że leasing samochodu używanego właściwie niczym się nie różni od leasingu nowych fabrycznie pojazdów. Po prostu konkretny używany pojazd oddany jest leasingobiorcy do użytku za [...]

truck-602567_640

Jak sfinansować zakup nowego pojazdu firmowego? Co zrobić, gdy firma nie dysponuje środkami, aby zakupić samodzielnie profesjonalny sprzęt? W obu przypadkach rozwiązaniem jest leasing – to nie przypadek, że ta forma finansowania cieszy się tak dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. Najczęściej firmy, które decydują się na leasing, zamierzają spłacać raty zgodnie z harmonogramem. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy leasingobiorca chce spłacić leasing przedterminowo. Czy jest to możliwe?

W jakich przypadkach firmy są zainteresowane przedterminowa spłata leasingu?

Zasadniczo jest wiele różnych powodów, które skłaniają przedsiębiorstwa do wcześniejszej spłaty zobowiązań leasingowych. Zdarza się, że leasingowany sprzęt lub pojazdy przestają być potrzebne w firmie. Z drugiej strony bywa, że przyczyną są kwestie finansowe – po prostu może sie okazać, że dane zobowiązanie jest dla firmy zbyt wysokie. Możliwa jest także sytuacja, gdy sprzyjająca sytuacja na rynku skłoni firmę do szybszej spłaty leasingu.

Przedterminowa spłata leasingu jest możliwa!

Jak najbardziej można szybciej spłacić leasing. Warto już [...]

apteka

Leasing jako forma finansowania cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród firm. Łatwo można ten fakt wytłumaczyć – leasing oznacza, że firma nie musi brać kredytu, ani angażować zgromadzonych środków. Co istotne, leasing oznacza też, że firma nie traci swojej zdolności kredytowej. To kolejny bardzo istotny argument za leasingiem. Co można wziąć w leasing? Najczęściej leasingowane są pojazdy, a także specjalistyczny sprzęt.

Jakie przedmioty można wziąć w leasing?

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym w leasing można wziąć dowolny przedmiot, (zarówno nieruchomość, jak i ruchomość), o ile służy on celom zarobkowym albo jest inwestycją. Przedmiot leasingu wchodzi w skład środków trwałych firmy. Warto podkreślić, że przedmiotem leasingu mogą być przedmioty nowe i używane. Konkretne warunki leasingu np. rodzaj leasingowanego sprzętu, wiek używanych przedmiotów, maksymalna długość umowy leasingu itd. są uzależnione od zasad ustalonych przez konkretnego leasingodawcę.

Sprzęt gastronomiczny

Wszyscy wiemy bardzo dobrze, że wyposażenie restauracji lub baru jest dość kosztowne. Na szczęście [...]

serwery

Nie da się zaprzeczyć, że leasing to coraz częściej wybierana forma finansowania, gdy chodzi o zakup pojazdów lub specjalistycznych sprzętów do firmy. Leasing można łatwiej uzyskać niż kredyt; jest to rozwiązanie, z którego mogą korzystać także nowe firmy. Warto jednak mieć świadomość, że coraz więcej firm leasingowych sprawdza przeszłość kontrahenta w bazie informacyjnej BIK.

Sprawdzanie wiarygodności płatniczej klienta w BIK

Obecnie sprawdzanie wiarygodności potencjalnego leasingobiorcy w bazie informacji BIK jest w zasadzie standardową procedurą. Każdego miesiąca firmy leasingowe składają w BIK liczne zapytania o swoich potencjalnych klientów, którzy złożyli wniosek o finansowanie. Szacuje się, że firmy leasingowe składają nawet 5 tysięcy zapytań o potencjalnych leasingobiorców do bazy BIK. Nie ma w tym nic zaskakującego, w taki sposób można szybko sprawdzić rzetelność potencjalnego partnera biznesowego. Obecnie BIK posiada dane na temat ponad 1,2 mln polskich przedsiębiorców, w tym także wielu mikrofirm, które są aktywne na rynku i które bardzo chętnie korzystają z leasingu [...]

leasing-zmiany

Zewsząd słyszy się o tym, że od roku 2019 zaczną obowiązywać ważne zmiany na rynku leasingowym. O jakie właściwie zmiany chodzi? Jedną z bardziej istotnych jest fakt, że od 2019 roku ma zostać podniesiony limit wartości, od której dany samochód zalicza się do pojazdów luksusowych. Dotychczas za samochód luksusowy uchodziło auto, którego wartość wynosiła 20 000 euro i więcej. Od stycznia 2019 o samochodach luksusowych będziemy mówić, gdy ich wartość będzie wynosić co najmniej 150 000 złotych w przypadku pojazdów spalinowych i hybrydowych oraz 225 000 zł w przypadku aut elektrycznych.

Leasing samochodu a koszty podatkowe w roku 2019

Wiadomo, że jednym z głównych argumentów za leasingiem samochodów są korzyści podatkowe. Wiele firm decydowało się dotąd na wzięcie auta w leasing m.in. w celu optymalizacji podatkowej. A jak będą wyglądać kwestie podatkowe w roku 2019? Czego mogą się spodziewać firmy podpisujące umowy leasingowe, których przedmiotem jest samochód?

Jeżeli zdecydujecie się wziąć w [...]

copier-17310_640

Kupując wyposażenie do firmy, możemy zasadniczo zdecydować się na wykorzystanie własnego kapitału, wzięcie kredytu lub leasing. Pierwsze rozwiązanie nie zawsze jest możliwe. Po pierwsze niektóre firmy nie chcą zamrażać zgromadzonego kapitału, ryzykując w ten sposób płynność finansową przedsiębiorstwa. Z drugiej strony firma nie zawsze dysponuje wolnymi środkami, które wystarczyłyby na zakup np. wyposażenia biurowego. Z kolei o kredyt wcale nie jest tak łatwo. Nic zatem dziwnego, że tak wiele firm decyduje się właśnie na leasing jako formę finansowania. Czy leasing urządzeń biurowych to dobre rozwiązanie? Postaramy się odpowiedzieć na to prywatnie.

Leasing urządzeń biurowych. Co można wziąć w leasing?

Warto podkreślić, że w leasing można wziąć zarówno nieruchomości, jak i ruchomości. Nie tylko pojazdy i profesjonalne maszyny, ale także sprzęt biurowy. Wiadomo, że wyposażenie nowoczesnego biura w komputery, drukarki, skanery, tablety i wiele innych urządzeń biurowych jest kosztowne. Może zdarzyć się, że firma nie dysponuje wolnymi środkami, aby sfinansować zakup tego sprzętu. [...]

datacenter

Nie da się nie zauważyć, że leasing profesjonalnego sprzętu dla firm cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem. A jak wygląda to w przypadku sprzętu IT, który przydaje się w firmach z każdej branży? W tym artykule postaramy się pokrótce omówić koszty leasingu sprzętu komputerowego, a także wszelkie formalności, które wiążą się z zawarciem umowy z firmą leasingową.

Ile kosztuje leasing sprzętu IT dla firm?

Dość często mówi się o tym, że leasing jest dla firmy rozwiązaniem bardzo korzystnym. Pamiętajmy, że sam leasing jest de facto płaceniem za wykorzystanie z danego sprzętu. Na koniec można wykupić leasingowane komputery, jednak nie jest to obligatoryjne. Z czego jednak składają się koszty leasingu? Chodzi o następujące pozycje kosztowe:

  • wpłata początkowa – jej wysokość zależy od konkretnej firmy leasingowej. Najczęściej zaczyna sie już od 5% wartości leasingowanego sprzętu;

  • raty leasingowe – ich liczba zależy od tego, na jak długo zostanie zawarta umowa leasingowa;

    [...]
serwery

Nie da się zaprzeczyć, że żadna nowoczesna firma nie może funkcjonować bez komputera. Przygotowanie dokumentów, ofert, wygodna korespondencja elektroniczna z klientami – to główne argumenty za zakupem dobrej klasy komputera do firmy, nawet tej jednoosobowej. W przypadku większej firmy, która zatrudnia pracowników, zazwyczaj trzeba liczyć się z koniecznością większej ilości sprzętu.

Leasing sprzętu komputerowego jest coraz bardziej popularny

W chwili obecnej coraz więcej firm decyduje się właśnie na leasing sprzętu komputerowego. To właściwie nic zaskakującego. Oczywiście jednym z argumentów za leasingiem sprzętu IT jest fakt, że ta forma finansowania to znakomity sposób na to, by uniknąć zamrożenia swoich środków. Jednak okazuje się, że to bynajmniej nie wszystko. Nie zapominajmy i o tym, że akurat w przypadku sprzętu komputerowego bardzo często pojawiają się nowości na rynku. Jeśli zdecydujecie się na leasing, możecie po prostu wymieniać sprzęt co 2-3 lata i zawsze korzystać z nowoczesnych, w pełni sprawnych komputerów. Jeśli natomiast sfinansujecie zakup komputerów [...]

Back to top