Auto w firmie. Jakie argumenty przemawiają za leasingiem?

Firmy, które dopiero zaczynają swoją działalność, najczęściej nie dysponują zbyt dużymi środkami na inwestycje różnego typu. Przykładowo zakup nowego samochodu (lub kilku samochodów) może być naprawdę dużym obciążeniem dla budżetu nowego przedsiębiorstwa. To jednak nie oznacza wcale, że trzeba rezygnować z inwestycji. Dobrym sposobem na jej sfinansowanie jest oczywiście leasing. To bardzo dobra alternatywa zarówno dla zakupu auta firmowego za gotówkę, jak i dla kredytu.

Brak gotówki? To żadna przeszkoda

Oczywiście podpisanie umowy leasingu wiążące się z poniesieniem opłaty początkowej, jednak jest ona stosunkowo niska. Naprawdę nie potrzebujesz bardzo dużej kwoty, aby móc już wkrótce jeździć nowym, dobrze wyposażonym samochodem. Wielu leasingodawców nalicza opłatę w wysokości 5 % przedmiotu leasingu. Chyba przyznasz, że to naprawdę niezbyt wiele. Ale to jeszcze nie wszystko. Warto dodać, że leasing to forma zobowiązania, która (w przeciwieństwie do kredytu samochodowego) nie wpływa na Twoją zdolność kredytową. W praktyce oznacza to, że nie tracisz szansy na skorzystanie z kredytu do sfinansowania innych inwestycji firmowych.

Korzyści podatkowe z leasingu

Jeden z najważniejszych argumentów, które przemawiają za wzięciem samochodu w leasingu. Możesz zdecydować się albo na leasing operacyjny albo finansowy. W tym pierwszym przypadku odliczasz całą ratę leasingu, ale przedmiot leasingu należy do leasingodawcy, więc nie dotyczą Cię koszty amortyzacji. Jeśli natomiast zdecydujesz się na leasing finansowy, może wliczać w koszty firmowe tylko część odsetkową raty. Jednak przysługuje Ci możliwość amortyzacji pojazdu. Jak widać, obie formy leasingu wiążą się z wymiernymi korzyściami podatkowymi dla firmy.

Wygodne użytkowanie samochodu

Leasing to w zasadzie gwarancja komfortowego użytkowania auta firmowego. Przede wszystkim, nawet nie dysponując dużym kapitałem, można jak najbardziej zakupić nowe auto, prosto z salonu. Do tego nie trzeba martwić się ewentualnymi usterkami, ponieważ na czas naprawdę otrzymujesz pojazd zastępczy. Jeśli zdecydujesz się na leasing operacyjny, wcale nie musisz wykupywać auta, możesz po prostu wziąć nowe w leasing. Co istotne, sprzedaż dotychczas użytkowanego samochodu również nie jest Twoim problemem. Dużym atutem są atrakcyjne pakiety ubezpieczeniowe, które oferują firmy leasingowe.

Back to top